Drewniana mapa świata – jak wygląda proces produkcji?

boscohome.pl comment Komenatrz: 0 Trafność: 11717

Wszystko zaczyna się od pomysłu i projektu

Proces produkcji zaczyna się od wykonania projektu CAD. Drewniana mapa świata jak większość współczesnych produktów przygotowywana jest przez projektanta w wersji cyfrowej – wszystkie elementy mapy, każda nazwa państwa czy granica zapisywana jest w formie krzywych tak aby maszyna CNC mogła odczytać projekt. W procesie projektowym ważnym aspektem jest ekologia i oszczędność materiału – wszystkie elementy drewnianej mapy świata są tak rozplanowane by maksymalnie wykorzystać drewno i pozostawić jak najmniej odpadów.

W przypadku produktów na specjalne zamówienie proces projektowy rozpoczynamy od konsultacji ze zleceniodawcą – badane są jego potrzeby oraz to co ma znaleźć się na personalizowanej wersji produktu. Może być to np. logotyp, dedykacja czy oznaczenie na mapie wybranych miejsc – najczęściej jest to siedziba firmy czy miejsce pierwszego spotkania zakochanych.

Dobór odpowiedniej jakości materiałów

Jednym z najważniejszych etapów procesu produkcji drewnianych map świata jest odpowiedni dobór materiału. Mapa może być wykonana z litego drewna, sklejki brzozowej, HDF-u, MDF-u czy drewna fornirowanego lub korka. Występują też wersje wykonane z mchu chrobotka czy metalowa mapa świata. Dzięki szerokiej gamie materiałów drewnianą mapę świata można dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Wybór materiału zależy od specyfiki danego produktu lub tego jaki materiał zamawia klient. Istnieje możliwość łączenia w jednym produkcie różnych typów materiałów np. drewna i mchu chrobotka. Drewniana mapa świata to produkt, który można świetnie dopasować rozmiarowo i materiałowo do różnego rodzaju pomieszczeń.

Wstępna obróbka materiału – szczegóły są ważne

Kiedy gotowy jest już projekt i znane są wymagania klienta można przystąpić do wstępnej obróbki materiału. Drewniane mapy świata wytwarzane są w technologii CNC co oznacza, że wykonywane są za pomocą maszyn sterowanych numerycznie. Mogą to być plotery tnące, lasery co2 czy frezarki CNC. Maszyna wycina kontury produktu pracując wzdłuż wcześniej wytyczonych przez projektanta linii a następnie przechodzi do grawerowania nazw państw i ich granic. Poszczególne elementy drewnianej mapy świata mogą wymagać różnego sposobu obróbki. W przypadku dekoracyjnych map świata przygotowywanych w technologii UV – oznaczenia na mapie wykonuje specjalnie do tego przeznaczona drukarka, której tusz utrwalany jest za pomocą lampy UV. W przypadku drewnianej mapy świata LED na tym etapie produkcji z tyłu elementów mapy przygotowywane są mocowania na diody led.

Ręczne wykończenie produktu - szlifowanie i malowanie

Po wyciągnięciu wstępnie obrobionych przez maszynę elementów można przystąpić do ręcznego wykończenia powierzchni mapy. W pierwszej kolejności wszystkie elementy drewnianej mapy świata są szlifowane szlifierką oscylacyjną - likwidowane są wszelkie zadziory czy skazy na drewnie lub innym wybranym materiale. Na tym etapie sprawdzane jest też spasowanie poszczególnych elementów ze sobą. Produkt przechodzi wstępną kontrolę jakości a następnie wszystkie elementy są malowane zgodnie ze specyfikacją wybranego przez klienta wzoru. W przypadku mapy świata 3D część elementów jest na tym etapie sklejana klejem do drewna. Po wyschnięciu elementy są zabezpieczane olejem do drewna i czekają na spakowanie.

Pakowanie paczki - kompletacja zamówienia  

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek Wtorek Środa Czwartek piątek sobota January February March April May June July August September October November December

1

2